Haber

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Baltık mevkidaşlarıyla bir araya geldi

YENİ ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Estonyalı, Letonyalı, Litvanyalı ve Polonyalı mevkidaşlarıyla Ukrayna’ya destek ve Avrupa’nın güvenliği sorunlarını görüştü.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Sullivan’ın NATO müttefiki Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya’dan mevkidaşlarıyla bir araya geldiği ve Rus saldırganlığı karşısında Ukrayna’nın sarsılmaz desteğini muhataplarıyla teyit ettikleri kaydedildi.

Açıklamada, tarafların Avrupa’nın güvenliği konusunda görüş alışverişinde bulunduğu belirtilirken, Ukrayna’ya yapılacak yardımın memnuniyetle karşılandığı belirtildi. Açıklamada ayrıca, yaptırımların tam olarak uygulanması da dahil olmak üzere Rusya’ya pahalıya mal olmaya devam etmenin önemi ele alındı.

Sullivan’ın, ABD’nin doğu kanadındaki NATO müttefiklerinin güvenliğine yönelik taahhüdünü teyit ettiği açıklamada, Litvanya’nın Vilnius kentinde yapılacak NATO Zirvesi hazırlıkları ile ittifakın yapısı, hazır olup olmadığı bildirildi. ve ortak bir çalışma prosedürünün geliştirilmesi tartışılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu