Haber

IKBY’de parlamento seçimlerine yönelik hazırlıklar askıya alındı

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamento seçim çalışmalarını askıya aldığını duyurdu.

Rûdaw’a konuşan Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu Sözcüsü Cumana Gelayi, “Irak Yüksek Federal Mahkemesi’nin kararı ardından Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu (IHEC), Kürdistan parlamento seçimlerine ilişkin tüm teknik ve mali prosedürlerin askıya alınmasına karar verdi. Federal Yüksek Mahkeme’ye yapılan şikayet çözümlenene kadar tüm çalışmalar askıya alındı” dedi.

Komisyon sözcüsü, komiserler konseyinin askıya alma kararına itiraz edilebileceğini vurguladı. Gelayi, “Şikayetin ne zaman çözüleceği ve komisyonun çalışmalarına devam edeceği henüz belli değil” ifadelerini kullandı. Seçimlerin, 10 Haziran’da düzenlenmesi planlanıyordu.

Ne olmuştu?

Irak Yüksek Federal Mahkemesi dün, Başbakan Mesrur Barzani’nin IKBY Parlamentosu’nun sandalye sayılarındaki değişikliklerle ilgili davasına ilişkin verdiği kararda bir önceki mahkeme kararının durdurulmasına hükmetti. Irak Federal Mahkemesi, IKBY Başbakanı Mesrur Barzani’nin şikayeti üzerine aday listelerinin kayıt ve onay sisteminde 2’nci maddenin 2’nci fıkrası durdurma karar verdi.

Mahkemenin kararına göre başbakanın açtığı dava sonuçlanana kadar hüküm uygulanmayacak. Federal Mahkeme’nin 2’nci maddenin 2’nci fıkrasına göre IKBY Parlamentosu 4 seçim bölgesine bölünmüş 100 sandalyeden oluşuyor. Bu dağılıma göre Erbil 34 sandalye, Süleymaniye 38 sandalye, Duhok 25 sandalye ve Halepçe 3 sandalye olacak.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Siyasi Bürosu, mahkemenin kararlarını tartışmak üzere martta bir araya gelmiş başta Erbil-Bağdat ilişkileri olmak üzere parlamento seçimleri ve Irak Federal Mahkemesi’nin kararlarını görüşmüş ardından bir bildiri yayınlamıştı.

Bildiride, “Partimizin Kürdistan Bölgesi halkının ve anayasal kurumlarının iradesi dışında anayasaya aykırı bir karar ve dayatma sistemi benimsememesini, hukuka aykırı ve anayasaya aykırı olarak yapılan seçimlere katılmamasını halkımızın ve ülkemizin menfaati olarak değerlendiriyoruz” ifadelerine yer verilmişti.

Mahkeme, 21 Şubat 2024’te IKBY Parlamento Seçim Yasası’na ilişkin 11 duruşmanın ertelenmesinin ardından, 6’ncı tur parlamento seçimlerini yürütme ve gözetleme görevinin Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonuna verilmesine karar verdi.

Mahkeme, Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) şikayeti üzerine, parlamentodaki bileşenlerin kota sandalyelerini iptal ederek 111 olan sandalye sayısını 100’e düşürülmesine karar vermişti. Mahkemenin kararıyla, IKBY Parlamentosu’nda bileşenlere tahsis edilen kota sandalyeleri kaldırılmış oldu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

basyaylahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu