Ekonomi

aranan aptal bulundu

Dünyanın en güçlü ikinci adamı Elon Musk, önceki gün açıkladığı şirketin yeni CEO’sunun adını dün açıkladı: NBCUniversal eski küresel reklamcılık şefi Licca Yaccarino…

Musk, önceki gün sosyal medya hesabından Twitter için yeni CEO’yu işe aldığını ve yeni CEO’nun yaklaşık 6 hafta içinde göreve başlayacağını duyurmuştu.

Yeni CEO’nun ardından şirketteki rolünün ne olacağına değinen Musk, görevinin Yönetim Kurulu Lideri ve Teknolojiden Sorumlu Başkan (CTO) olacağını, işlerin, yazılımların ve hizmetlerin nezaretini yapacağını belirtti.

Görevi ‘X’e dönüştürme

Musk’ın yaptığı paylaşımdan yeni CEO’nun kadın olacağı anlaşılırken isim verilmedi.

Kişisel serveti 167 milyar dolar olan Musk, dün attığı tweet’te iş tasarımı ve yeni teknolojiye odaklanacağını duyurdu; Yaccarino’nun iş operasyonlarına da liderlik edeceğini belirtti: “Bu platformu ‘her şey uygulaması’ olan ‘X’e dönüştürmek için Linda ile çalışmayı dört gözle bekliyorum.”

Musk’ın en büyük hedeflerinden biri, Twitter’ı “X adlı her şey uygulaması” yapmaktır. Bu amaçla çatı şirket ‘Twitter Inc.’ kapatıldı ve X Corp.’un sahibi olduğu Twitter kendi şirketine katıldı.

X uygulamasının Twitter, Tesla, SpaceX, Dogecoin gibi işleri ve hizmetleri bir araya getireceği iddia ediliyor. Dogecoin ile bu platformda Twitter dışında birçok eserin satılacağı aktarılıyor.

Musk, geçen yıl Aralık ayında Twitter’ın CEO’luğundan istifa edip etmemesi konusunda bir anket başlatmış ve sonucu kabul edeceğini açıklamıştı.

Yeni CEO 60 yaşına giriyor

Musk’ın yaptığı ankette 17 milyon 500 bini aşkın kişi oy kullandı. Anket sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 57,5’i Musk’ın ayrılmasını, 42,5’i ise devam etmesini tercih etti.

Musk, şirketi devralacak kadar “aptal” birini bulduğu anda Twitter CEO’luğundan istifa edeceğini ve ardından yalnızca yazılım ve sunucu ekiplerini yöneteceğini belirtti.

Bazı Tesla hissedarları, Twitter’ın Musk’ın dikkatini dağıttığına inanıyor ve Tesla’daki görevlerine odaklanamayacağından endişeleniyordu.

1963 doğumlu Yaccarino, ABD medya şirketi NBC Universal’in Küresel Reklamcılık ve Bağlı Kuruluşları Başkanı olarak görev yaptı. 2018 yılında Donald Trump tarafından cumhurbaşkanlığının Spor, Fitness ve Beslenme Konseyi’ne atandı.

Kariyerinin büyük bölümünü medya ve gazetecilik bölümünde geçiren Yaccarino, bundan böyle Twitter CEO’su olarak görevine devam edecek. Yaccarino, Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) Çalışmanın Geleceği Görev Gücü’nün lideri olarak görev yapıyor.

cal-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu