Ekonomi

Trump, sosyal medya platformu X’e para cezası verdi

Elon Musk’ın sahibi olduğu X platformu, Trump hakkında istenen bilgileri 3 gün geç verdiği için para cezasına çarptırıldı.

Yeni açıklanan mahkeme belgelerine göre, Trump soruşturmalarında özel uzman olarak atanan eski Başsavcı Jack Smith’in ofisinin talebi üzerine, “Trump’ın X hesabıyla ilgili olarak Ocak 2023’te devlete bilgi verilmesi çağrısında bulunuldu. 6 Ocak Kongre baskını soruşturmasıyla ilgili”. Mahkeme ayrıca, X’in söz konusu arama emrinin varlığını ve içeriğini Trump da dahil olmak üzere herhangi birine açıklamasını yasaklayan zımni bir emir elde etti. sipariş ile.

TRUMP’TAN TEPKİ

Trump, kendi sosyal medya platformu TruthSocial üzerinden yaptığı açıklamada Lider Joe Biden ve Adalet Bakanlığı’na tepki gösterdi.

“Az önce haydut Joe Biden’ın Adalet Bakanlığı Twitter hesabımı hacklediğini öğrendim.” Trump bunu sivil haklarına yönelik bir saldırı olarak nitelendirdi.

Trump tweet attı, “Siyasi rakibim başkanlık kampanyama zarar vermeye çalışırken çıldırıyor. Daha önce böyle bir şey olmadı. Anayasanın Birinci Değişikliği (ifade özgürlüğü hakkını içeren) hala var mı? İstikrarsız Jack Smith seçilmemişlere söyledi tüm kanıtları yok etmek ve silmek için. Öyle mi? Bunlar Amerika’nın karanlık günleri.” açıklamalarda bulundu.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter hesabı, 6 Ocak 2021 Kongre baskını olaylarının ardından askıya alınmış ve platformun Elon Musk tarafından satın alınmasının ardından yeniden açılmıştı. Ancak Trump, 8 Ocak 2021 tarihinden bu yana platformda herhangi bir paylaşımda bulunmadı.

1 Ağustos 2023’te Trump’a 2020 başkanlık seçimlerinin sonuçlarını kendi lehine değiştirmeye teşebbüs teziyle 4 dava açıldı. İddianamede, Trump’ın 6 Ocak 2021 kongre baskınına giden süreçte sosyal medya paylaşımlarına atıfta bulunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu